Activitați de susținere a antreprenoriatului

Furnizarea cursului de competențe antreprenoriale

Scopul acestei activități este de a dezvolta cultura și spiritul antreprenorial prin formare profesională în antreprenoriat pentru cel puțin 80 persoane din GT, oferindu-le astfel șansa de a iniția o afacere.

Necesitatea activității este argumentată prin interesul manifestat pentru activitățile de inițiere a unei afaceri de către respondenții la ancheta în rândul populației, în proporție de 51% în satul Doagele și 41.2% în satul Rădeni, comuna Dragomirești, jud. Vaslui. În vederea asigurării unui interes susținut prin competențe specifice, inițierea unei afaceri se impune a fi integrată cu un pachet de formare profesională în domeniul antreprenoriatului, activitate organizată în cadrul proiectului.

Desfășurarea activității. Formarea de competențe antreprenoriale va fi organizată în două sesiuni, astfel încât să fie oferite mai multe șanse membrilor grupului țintă pentru participarea în cadrul acestei activități.
Acțiuni de sprijinire a antreprenoriatului local
Scopul acestei activități este de a susține antreprenoriatul în cadrul comunității din satele Doagele și Rădeni din comuna Dragomirești, județul Vaslui printr-o serie de acțiuni integrate: campanii de informare, concurs de planuri de afaceri, asistență în elaborarea planurilor de afacere, acordare de asistență și consigliere ante- și post- inițiere afacere, patru workshop-uri pentru afacerile nou-înființate, evenimente de networking între tinerii antreprenori și potențialii parteneri și clienți, sesiuni de informare „Antreprenorul verde”.
Necesitatea activităților de susținere a antreprenoriatului în cadrul comunității se impune a fi necesară reieșind din datele barometrului antreprenoriatului românesc pentru anul 2015 care, printre principalele obstacole în începerea și dezvoltarea unei afaceri în România identifică ca fiind lipsa educației antreprenoriale și profesionale, precum și a culturii antreprenoriale. În același timp, rezultatele anchetei în rândul populației susțin interesul respondenților pentru inițierea afacerii, în proporție de 51% în Doagele și 41.2% în Rădeni, precum și utilitatea unor activități de: consiliere și asistență personalizată, 96.2% dintre respondenții din Doagele și 33.8% dintre respondenții din Rădeni considerând a fi de utilitate medie – foarte utile astfel de activități; informații despre piață: clienți, concurență etc, apreciate ca fiind de utilitate medie – foarte utile în proporție de 98% în Doagele și 30.9% în Rădeni; evenimente de socializare cu alți antreprenori/ potențiali clienți, clasificate a fi de utilitate medie – foarte utile de 94.3% dintre respondenții din Doagele și 33.8% dinte respondenții din Rădeni; ateliere privind programele de finanțare disponibile, 98% dintre respondenții din Doagele și 33.8% dintre cei din Rădeni considerând a fi de utilitate medie – foarte utile aceste ateliere; ateliere de discuții privind responsabilitatea socială, de utilitate medie – foarte utile considerate a de către 94.3% dintre respondenții din Doagele și 30.9% de către cei din Rădeni; ateliere de discuții privind încurajarea parteneriatelor dintre întreprinderile nou create cu instituții publice și alți factori relevanți la nivel local – 96.2% dintre respondenții din Doagele și 27.9% dintre cei din Rădeni considerându-le a fi de utilitate medie – foarte utile, precum și ateliere de discuții privind instrumentele moderne de management sunt apreciate ca fiind de utilitate medie – foarte utile în proporție de 96.2% la Doagele și 30.9% la Rădeni.

Descrierea activității. Activitatea va fi organizată de către E.M.I. CALL DATA SRL și de către Primăria Dragomirești și se va cuprinde: campanii de informare, concurs de planuri de afaceri, asistență în elaborarea planurilor de afacere, acordare de asistență și consigliere ante- și post- inițiere afacere, patru workshop-uri pentru afacerile nou-înființate, evenimente de networking între tinerii antreprenori și potențialii parteneri și clienți, sesiuni de informare „Antreprenorul verde”.

Logo + slogan DEVIYA-page-001.jpg   Logo + slogan MAGUREANU-page-001.jpg  Logo + slogan MAXIM-page-001.jpg  logo + slogan PLESESCU METAL-page-001.jpg  logo + slogan PLESESCU-page-001.jpg

Logo + Slogan TINA-page-001.jpg

Logo slogan 01  Logo + sloganDE-page-001.jpg  Logo +1 cu slogan-01 STAMATE LENUTA.png  Logo 1 + Slogan SOBE-page-001.jpg  Logo 1 orizontal cu slogan DODAN VICTOR.png  Logo 1+slogan-01.png
 Logo cu slogan-01 SIMION.png  Logo cu slogan-01 STAMATE IONEL.png  Logo STAMATE PETR.png  Logo+Slogan DODAN-page-001.jpg  Logo-final-cu-slogan1-GEANI.png  Logo_Slogan_Final-01.jpg